leczenie niepłodności i endometrioza
okulista poznań – jaskra

Wycofanie długoterminowej terapii kabergoliną w leczeniu hiperprolaktynemii w przebiegu guza i nadgarstka

Posted in Uncategorized  by admin
September 1st, 2019

Nie wiadomo, czy wycofanie leczenia u pacjentów z hiperprolaktynemią w jamie ustnej, guzami mikroprolaktynowymi czy makroprolaktynemoma jest bezpieczne i skuteczne. Przeprowadziliśmy obserwacyjne, prospektywne badanie dotyczące wycofania się kabergoliny (agonisty receptora dopaminy) u takich pacjentów. Metody
Badana populacja obejmowała 200 pacjentów – 25 pacjentów z hiperprolaktynemią w jamie ustnej, 105 z mikroprolaktynemakami i 70 z makroprolaktynem. Wycofanie kabergoliny rozważano, jeśli poziomy prolaktyny były prawidłowe, obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI) nie wykazywało żadnego guza (lub zmniejszenia guza o 50 procent lub więcej, z guzem znajdującym się w odległości większej niż 5 mm od chiazmii wzrokowej i bez inwazji zatok jamistych lub innych krytycznych obszarów) i jeśli kontynuacja po odstawieniu może być kontynuowana przez co najmniej 24 miesiące.
Wyniki
Częstość nawrotów od dwóch do pięciu lat po odstawieniu kabergoliny wynosiła 24% u pacjentów z niedotlenową hiperprolaktynemią, 31% u pacjentów z mikroprolactinoma i 36% u pacjentów; z makroprolaktynem. Ponowny wzrost guza nie wystąpił u żadnego pacjenta; u 10 pacjentek (22 procent) i 7 mężczyzn (39 procent) z nawracającą hiperprolaktynemią, przebudowano dysfunkcję gonad. We wszystkich grupach diagnostycznych poziomy prolaktyny w momencie nawrotu były istotnie niższe niż w momencie rozpoznania (p <0,001). Szacowana częstość nawrotów Kaplana-Meiera po pięciu latach była wyższa wśród pacjentów z makroprolaktynemakami i mikroprolaktynemakami, u których w czasie odstawienia leczenia widoczne były niewielkie guzy resztkowe w badaniu MRI niż u pacjentów, u których skany MRI nie wykazały żadnych objawów nowotworu w czasie Wycofanie (pacjenci z makroprolaktynemoma, 78 procent vs. 33 procent, P = 0,001, pacjenci z mikroprolaktynemoma, 42 procent vs. 26 procent, P = 0,02).
Wnioski
Kabergolinę można bezpiecznie wycofać u pacjentów ze znormalizowanym poziomem prolaktyny i bez objawów nowotworu. Jednakże, ponieważ długość obserwacji w naszym badaniu była niewystarczająca, aby wykluczyć opóźnione zwiększenie rozmiaru guza, sugerujemy, aby pacjenci byli ściśle monitorowani, szczególnie ci z makroprolaktynemoma, u których ponowny wzrost nowotworu może zaburzać widzenie .
Wprowadzenie
Prolactinoma, który jest najczęstszym typem guza przysadki, szacuje się na 100 na milion osób. W większości przypadków leczenie farmakologiczne agonistami dopaminy normalizuje poziom prolaktyny, przywraca funkcje gonad i płodność oraz znacznie zmniejsza wielkość guza.1,2 Bromokryptyna (w dawce 2,5 do 15 mg na dobę) jest tradycyjnym lekiem stosowane do zarządzania prolactinoma3-5; Normalizuje poziomy prolaktyny u 80 do 90 procent pacjentów z mikroprolactinoma i około 70 procent z makroprolaktynemoma, zmniejsza rozmiar guza i poprawia wady pola widzenia. Jednak bromokryptyna często ma działania niepożądane, które mogą zapobiegać podawaniu dawek terapeutycznych. 6 Kabergolina, selektywny agonista receptora D2 D2 o długotrwałym działaniu, został zastosowany jako wysoce skuteczny sposób leczenia mikroprolaktynamoma i makroprolaktynemoma. 7-10. kabergoliny wydają się być mniej częste i mniej nasilone niż bromokryptyny. [7] Pierwotne leczenie kabergoliną było związane z większym kurczeniem się guza niż pierwotna terapia innymi agonistami dopaminy. U pacjentów z mikroprolactinoma lub makroprolaktynemoma leczonych pierwotnie bromokryptyna lub kabergolina, kabergolina wydawała się być lepsza w normalizowaniu poziomu prolaktyny, przywracaniu funkcji gonad i zmniejszaniu wielkości guza.
Istnieje powszechna zgoda co do tego, że pierwotne leczenie prolaktynoma agonistami dopaminy jest lepsze niż leczenie chirurgiczne, nie tylko ze względu na doskonałe wyniki kliniczne leczenia medycznego, ale także ze względu na ryzyko nawrotowej hiperprolaktynemii po nieudanej operacji12-14. Ostateczne leczenie tych guzy są jednak uznawane za możliwe tylko z zabiegiem chirurgicznym lub, w rzadkich przypadkach, z zabiegiem chirurgicznym i radioterapią.2 Wyniki wycofania leczenia medycznego na podstawie skąpych danych uzyskanych od małych pacjentów, które obserwowano przez krótki czas, wykazały, że hiperprolaktynemia występuje częściej po odstawieniu leczenia niż po operacji – około 90% u pacjentów z makroprolaktynemoma i 80% u pacjentów z mikroprolaktynemoma.15-21 Ponowny wzrost guza wydaje się niezbyt częsty, ale może wystąpić po pewnym czasie. opóźnienie i ryzyko naruszenia wizji. 15-21 Według naszej wiedzy żadne systematyczne badania nie mają na celu Oddziaływanie wycofania kabergoliny na wskaźniki remisji prolaktynoma, chociaż wstępne doniesienia wskazują, że u 17 do 30 procent pacjentów poziom prolaktyny mieści się w normalnym zakresie rok po wycofaniu kabergoliny.22,23 Zgłaszamy
[przypisy: apteka gemini trzy lipy, pedicetamol cena, bellastoma toruń ]

Tags: , ,

No Responses to “Wycofanie długoterminowej terapii kabergoliną w leczeniu hiperprolaktynemii w przebiegu guza i nadgarstka”

 1. Accidental Genius Says:

  Popytajcie lekarzy na oddziałach onkologicznych

 2. Pluto Says:

  Article marked with the noticed of: alkohol[...]

 3. Julita Says:

  W suplemencie jest dużo składników potrzebnych przy chorobie tarczycy

 4. Flakes Says:

  [..] odnosnik do informacji w naukowej publikacji odnosnie: alkomaty profesjonalne[...]

 5. Robert Says:

  przeczytałam jakie ma nietolerancja laktozy objawy

 6. Maciej Says:

  [..] Blog oznaczyl uzycie nastepujacego fragmentu ścięgno achillesa[...]

 7. The Dude Says:

  Dreszcze bez gorączki

Powiązane tematy z artykułem: apteka gemini trzy lipy bellastoma toruń pedicetamol cena