leczenie niepłodności i endometrioza
okulista poznań – jaskra

Obraz na siatkówce

Posted in Uncategorized  by admin
September 14th, 2018

Słusznie powiedział Java, że zarówno słoń jak i mysz mogą mieć oczy miarowe, ale pod warunkiem, że bezwzględna refrakcya oka u myszy będzie o wiele u słoni.a Dzięki takiej budowie optycznej oko wytwarza na swej siatkówce ostro i wyraźnie zarysowane obrazy przedmiotów odległych, od których odbite promienie możemy uważać za równoległe. Każdy punkt przedmiotu wytwarza na. siatkówce obraz w postaci punktu, każda linia tworzy również linię na obrazie, a tem samem zarówno zarysy, jak i wszystkie szczegóły obrazu wychodzą ostro i wyraźnie. Od wyżej opisanego stanu refrakcyi miarowej zdarzają się często pewne zboczenia, które noszą nazwę wad refrakcyi. Te odmienne stany optyczne oka różniące się od emmetropii (Em) uważanej za refrakcyę podstawową, i objęte ogólną nazwą ametropii, o ile zachodzą w stopniu znaczniejszym, są istotnie wadami, które wykraczają poza dziedzinę fizyologii. W małym stopniu natomiast w pewnych okresach życia istnieją w warunkach fizyologicznych i wprost znamionują oko prawidłowe, Z tego powodu musimy zboczenia te na tem miejscu pokrótce omówić. Skorośmy powiedzieli, że emmetropia polega na właściwem ustosunkowaniu stopnia łamliwości do długości gałki ocznej, czyli do jej osi przednio-tylnej, a wiemy, że łamliwość zależy od krzywizn powierzchni łamiących i od współczynników załamania, to łatwo pojmiemy, że zboczenia od tego stanu zależeć mogą od trzech przyczyn:

I. Od zmian w krzywiznach powierzchni łamliwych.

  1. Od zmian we współczynnikach załamania.
  2. Od zmian położeniu siatkówki, czyli długości przedniotylnej osi gałki ocznej.

Każdy z tych trzech czynników może spowodować zboczenie refrakcyi sam przez się, albo też mogą dwa z nich się łączyć lub wszystkie naraz wikłać się w jednym przypadku. Przyjmijmy na początek, że stosunki optyczne oka we wszystkich przekrojach poprowadzonych przez oś optyczną oka są jednakie, tak w przekroju pionowym jak i poziomym, jak i we wszystkich przekrojach skośnych. Wtedy zmianę stosunku refrakcyi oka do odległości ekranu, t. j. siatkówki możemy sobie wyobrazić w dwóch kierunkach. Albo punkt zborny promieni równoległych zamiast padać na siatkówkę pada przed nią, poczem promienie rozbiegają się znowu słoikowato wytwarzając na siatkówce t. zw. kręgi rozproszenia, albo promienie te dążą do punktu ogniskowego znajdującego się poza siatkówką i wytwarzają również kręg rozproszenia, w tym wypadku jednak dlatego, że spotykają siatkówkę, za.nim się przeciąć zdołały. [przypisy: forskolin skutki uboczne, , przeglądarka skierowań na leczenie uzdrowiskowe nfz  ]

Tags: , ,

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)

Powiązane tematy z artykułem: forskolin skutki uboczne przeglądarka skierowań na leczenie uzdrowiskowe nfz