leczenie niepłodności i endometrioza
okulista poznań – jaskra

Inhibitory ACE i statyny u nastolatków z cukrzycą typu 1

Posted in Uncategorized  by admin
December 1st, 2018

U nastolatków z cukrzycą typu gwałtowny wzrost wydalania albuminy w okresie dojrzewania poprzedzają rozwój mikroalbuminurii i makroalbuminurii, długotrwałych czynników ryzyka chorób nerek i układu krążenia. Postawiliśmy hipotezę, że nastolatkowie z wysokim poziomem wydalania albuminy mogą odnieść korzyść z inhibitorów konwertazy angiotensyny (ACE) i statyn, leków, które nie zostały w pełni ocenione u młodzieży. Metody
Przebadaliśmy 4407 nastolatków z cukrzycą typu w wieku od 10 do 16 lat i zidentyfikowaliśmy 1287 z wartościami w górnej jednej trzeciej stosunków albuminy do kreatyniny; 443 zostały losowo przydzielone w próbie kontrolowanej placebo z inhibitorem ACE i statyną z zastosowaniem schematu czynnikowego 2 na 2, minimalizującego różnice w podstawowych cechach, takich jak wiek, płeć i czas trwania cukrzycy. Pierwszorzędowym wynikiem obu interwencji była zmiana wydalania albuminy, oceniana według stosunku albuminy do kreatyniny obliczonego na podstawie trzech próbek moczu wcześnie rano pobranych co 6 miesięcy w ciągu 2 do 4 lat, wyrażonych jako powierzchnia pod krzywą. Kluczowe drugorzędne wyniki obejmowały rozwój mikroalbuminurii, progresję retinopatii, zmiany w filtracji kłębuszkowej, poziomy lipidów i miary ryzyka sercowo-naczyniowego (grubość błony środkowej tętnicy szyjnej oraz poziomy białka C-reaktywnego o wysokiej czułości i asymetryczna dimetyloarginina).
Wyniki
Pierwotny wynik nie był zależny od terapii inhibitorem ACE, terapii statynami ani ich kombinacji. Stosowanie inhibitora ACE wiązało się z mniejszą częstością występowania mikroalbuminurii niż stosowanie placebo; w kontekście negatywnych ustaleń dotyczących pierwotnego wyniku i planu analizy statystycznej, tę mniejszą częstość nie uznano za istotną (współczynnik ryzyka, 0,57, 95% przedział ufności, 0,35 do 0,94). Użycie statyn spowodowało znaczące zmniejszenie całkowitej lipoproteiny całkowitej, niskiej zawartości cholesterolu lipoproteinowego, stężenia triglicerydów oraz stosunku apolipoproteiny B do apolipoproteiny A1, podczas gdy żaden z leków nie wywierał znaczącego wpływu na tętnice szumowe w tętnicach szyjnych. grubość, inne markery sercowo-naczyniowe, szybkość filtracji kłębuszkowej lub progresja retinopatii. Całkowite przestrzeganie schematu podawania leku wynosiło 75%, a poważne działania niepożądane były podobne we wszystkich grupach.
Wnioski
Zastosowanie inhibitora ACE i statyny nie zmieniało stosunku albuminy do kreatyniny w czasie. (Finansowane przez Juvenile Diabetes Research Foundation i inne; AdDIT ClinicalTrials.gov number, NCT01581476.)
[hasła pokrewne: hipnotyczny sen, tabela pomiaru ciśnienia tętniczego, kał na nosicielstwo ]

Tags: , ,

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)

Powiązane tematy z artykułem: hipnotyczny sen kał na nosicielstwo tabela pomiaru ciśnienia tętniczego